Президент СК «ОМЕГА» Сергій Тарасенко коментує про страхове шахрайство для журналу «Insurance Top»

Про страхове шахрайство як про масштабне явище, яке негативно впливає на всіх учасників страхового ринку …
Страхове шахрайство стало масштабним явищем, яке негативно впливає на всіх учасників страхового ринку. Законодавчий вакуум, який існує в цій сфері, породжує відсутність офіційної статистики, а це не дозволяє достовірно оцінити масштаби самого шахрайства.
За оцінками експертів, втрати страховиків від шахрайства сягають 400 млн. доларів на рік. Деякі великі компанії заявляють, що на виплати шахраям припадає до 10% зборів з автострахування. У цілому по ринку називають 20%, проте, визначити точну суму збитків поки не можливо.  
Якщо раніше, на початковому етапі розвитку страхування, шахрайством займалися окремі недобросовісні громадяни, то тепер це цілі злочинні групи, досвідчені та добре підготовлені. Експерти з безпеки називають такі цифри: близько 60% від всіх фіксованих випадків шахрайства припадає на страхових агентів та професійних шахраїв. У нашій країні 80% з усіх випадків страхового шахрайства сконцентровано в сфері автострахування.
Ситуація ускладнюється тим, що кожна страхова компанія намагається захистити себе сама. Консолідована позиція страховиків повинна позитивно позначитися на виробленні практичних заходів щодо протидії страховому шахрайству.
Створення інформаційної бази, яка буде включати недобросовісних страхувальників і співробітників страхових компаній – найважливіший напрямок в роботі. Систематизація та аналіз протиправних дій, шляхи їх виявлення, характерні криміналістичні ознаки пригоди – все це дозволить незабаром створити і відпрацювати методики щодо виявлення та запобігання страхового шахрайства, вдосконалення практики страхових розслідувань. Разом з тим, необхідно убезпечити створювану базу від несекційного доступу.
Перед страховим співтовариством стоїть важливе завдання – внести на розгляд  законопроект про страхове шахрайство. Це може бути окремий закон або поправки до КК. «Страхове шахрайство» має бути кваліфіковано як окремий вид злочинів. Майбутній закон повинен наділити співробітників служб безпеки повноваженнями для проведення оперативно-розшукових заходів.
Шахрайство серед страхових агентів є також серйозною окремою проблемою, що має цілий ряд причин. На сьогоднішній день агентом може стати хто завгодно і багато страховиків, які прагнуть до масштабного нарощування агентських мереж, найчастіше не здатні забезпечити належну перевірку благонадійності того чи іншого агента. У агентському середовищі немає корпоративної зв’язки, тобто зробивши непорядний вчинок, агент не кидає тим самим «тінь» на всіх агентів, тому внутрішня боротьба в агентському середовищі з недобросовісними агентами не проводиться. Контроль над діяльністю агентів найчастіше виявляється недостатнім. Тут є про що подумати, і ця проблема дуже актуальна.
Таким чином, боротьба зі страховим шахрайством не може замикатися лише на окремих кроках. Тільки консолідація ресурсів та зусиль всього ринку, комплексний підхід, при якому одночасно будуть вноситися законодавчі ініціативи, реалізовуватися конкретні заходи щодо налагодження співпраці з органами державної влади, впроваджуватися сучасні інформаційні ресурси і здійснюватися контроль над агентами дозволить ефективно протидіяти страховому шахрайству.

Страхова компанія «ОМЕГА» оскаржує рішення НБУ про відкликання ліцензії

28.04.2023

Акція для абонентів «Київстар»

25.12.2022

З Новим Роком!

23.12.2022

АСК «ОМЕГА» — 28 років!

10.11.2022